Gönderen Konu: Jazz'ına LPG Taktıranların Buluşma Noktası  (Okunma sayısı 73218 defa)

Çevrimdışı afrasyab

• Duayen Jazzcı Kardeş
Re: Jazz'ına LPG Taktıranların Buluşma Noktası
« Yanıtla #345 : 07 Eylül 2010, 17:14:52 »
Arkadaşlar muayenem Şubat'ta.
Tüp taktırınca ruhsat değişiyor mu? Muayeneyi hemen yaptırıyormuyuz? Ne kadara mal oluyor işlemler? Neler yaptırmak gerekiyor?
2008 opel astra 1.3cdti enjoy ş.gri

Çevrimdışı yolcu

• Duayen Jazzcı Kardeş
« Yanıtla #346 : 07 Eylül 2010, 18:09:18 »
Tüp taktırınca tüm işlemleri yaptırmak için 1 ay zamanınız var. Ruhsatın ise tek sayfası değişiyor. Tüp taktırdıktan sonra yapacağınız işlemler: Ruhsat değişecek, araç muayeneye girecek, sızdırmazlık belgesi alınacak, egzoz pulu alınacak.
Tüm bu işlemler yaklaşık 240-250 tl gibi bir fiyata maloluyor. Zaten aracınıza tüp taktırmaya karar verirseniz taktırdığınız yerde size bu konularda yardımcı olurlar.

Çevrimdışı yolcu

• Duayen Jazzcı Kardeş
« Yanıtla #347 : 07 Eylül 2010, 18:19:54 »
Sayın ewdal                                                                                                                                                                                                                              Bende aracıma BRC marka kit taktırdım Ankara Mocan Otogazda. Aracımı yaklaşık 10000 km dir lpg ile kullanıyorum. Şu ana kadar bir sorunla karşılaşmadım.

Çevrimdışı Kalimdor

• Harbi Jazzcı Kardeş
« Yanıtla #348 : 08 Eylül 2010, 09:54:54 »
Merhaba kardesler,

Bir kac ay icerisinde tasinacagim ve gun icerisinde yaptigim km miktari artacak. Bu nedenle lpg arastirmalarina basladim ben de. Daha once 0 almis oldugum arabama kendi ellerime taktirmistim lpg yi. Ancak o karbiratorlu bir aracti ve yasi da ilerlemisti taktirdigimda. Simdi durum farkli biraz, hem jazz imi seviyorum hem de sirali sistem fiyatlari bildiginiz uzere biraz yuksek.

Gecen gun bir brc firmasi ile gorustum ve ufak capli beni aydinlatmasini istedim. Neden brc? sorusunun cevabi genellikle enjentor omru oluyor. Bunun yaninda 2A muhendislik sitesinde motor ariza isigi yakmama garantisi verirken, konustugum usta "O isik yanar. Ona yapacak birsey yok." dedi. Bildiginiz gibi Prince adinda cok pahali ve iyi oldugu soylenilen bir marka var ve o da motor isigi yakmama garantisi veriyor. Motor ariza isigi sikayeti olan Prince marka kullanana rastlamadim.

Sizlerde durum nedir acaba? Birde montajda pipo tipi olmasi sonucta ne getiriyor. Ayrica Jazz lar icin gercekten hangi marka ve motaj en uygunu bu konuda bilgi sahibi olan var mi? Yani hangi markayi taktirirsan takilir ancak gercekten marka model ve montaj islemlerinde gercekten jazz icin uyumlu ev araci en az delip kesecekleri urun diyebilecegimiz bir urun ve montaj istasyonunu (Ankara) nedenleri ile tavsiye edebilir misiniz? Ozellikle Ankara'da cok fazla yer var bu isleri yapan, yetkili servis bile olsa gercekten de emin olunamiyor her zaman. Bu nedenle gercekten icinize sinen ve tavsiye edebileceginiz yerler varsa benim icin cok onemli...

Esen kalin...
Ali
2006 Kırmızı Jazz LS Sport 1.4 Düz Vites
Yoları Taşlı Ankara

Çevrimdışı yolcu

• Duayen Jazzcı Kardeş
« Yanıtla #349 : 08 Eylül 2010, 17:06:20 »
Ali bey işini bilen lpg ustası arıza ışığını yakmaz size kim öyle demişse ben o vatandaşın ustalığından şüphe ederim. Diğer mesajımda belirttiğim üzere ben aracıma Ankara Mocan otogazda BRC marka kit taktırdım. Ocak ayından bu yana aracımı lpg de kullanıyorum arıza ışığının yanması gibi sıkıntılarla hiç karşılaşmadım.

Jazzlarda pipo tipi montaj maalesef olmuyor ama manifoldun delinmesi araçlarda sıkıntı çıkarmaz. Jazzlar performans araçları olmadığı için prins ya da vialle gibi pahalı kitleri taktırmanız bence gereksiz ortalama bir kitte gayet güzel işinizi görür. Size herhangi bir yer tavsiye edemeyeceğim. Bu konuda sizin araştırma yapmanız bana göre en mantıklısı. Yalnız lpg montaj istasyonu araştırırken sadece tek marka lpg kiti takan yerleri tercih edin ve markadan ziyade aracıza kiti takacak ustanın önemli olduğunu unutmayın.

Çevrimdışı Kalimdor

• Harbi Jazzcı Kardeş
« Yanıtla #350 : 09 Eylül 2010, 14:32:20 »
Yolcu cevabın için teşekkür ederim...

Sizde Ankara'lısınız bilirsiniz. Şu an 100.Yıl dayim ve taşınacağım semt çok büyük ihtimalle Eryaman. Dün bir deneme yapayım dedim. Hani olmaz ya, olduda trafik az olsa, tahrik eden de olmasa, vakit bol olsa :) 2500 deviri geçmeden 80 civarı bir sürat ile 4,2 / 100 Km ortalaması yakaladım. Günlük 70 Km ortalama ile kullanacağımı varsayarsak ayda 2100 Km gibi bir değer yapıyor. Optimum değerde kullanabilsem ayda 350 TL gibi bir benzin masrafı çıkıyor ve bu durumda lpg ile uğraşmam bile ( uğraşmaktan kastım sızdırmazlık raporu, muayenesi ve ruhsat değişikliği en istemediğim işler olarak duruyor önümde ve işlerden vakit bulmak, izin almak vs. büyük problem), ki hepimizin bildiği gibi bu mümkün değil. Ortalama sakinlikte benzin ışığı yanmadan 650 km zor yapıyorum ve 1 depo ile arada 500 km yi göremediğim bile oluyor. Geceç ay benzine verdiğim para 650 TL ve hayatımın rekorunu kırdım diyebilirim. Benzin fiyatları bu kadar yüksek olunca araba kullanmak bazen işkenceden öteye gitmiyor. Öte yandan LPG ye karşı olmamama rağmen bu otopark vs. problemlerinin dışında nedense bilmiyorum jazzımmı çok seviyorum ve nerede ise özel bir araç olduğuna inanıyorum :) Ona dokunulmasın istiyorum. Hatta arada lpg taktırmayacak birilerine satayımda ben basşa bir araç alıp taktırayıma kadar gidiyor düşüncelerim... Sözü çok uzattım kusura bakmayın.. Pipo sistemi neden uygulanamıyor bizim araçlara? Motor kabini küşük olduğundan mıdır?

Iyi bayramlar, esen kalın...
Ali
2006 Kırmızı Jazz LS Sport 1.4 Düz Vites
Yoları Taşlı Ankara

Çevrimdışı ouchmet

• Yeni Jazzcı Kardeş
  • **
« Yanıtla #351 : 20 Eylül 2010, 17:14:39 »
Arkadaşlar 2 gün önce aracıma kit mtm taktırdım. şu anlık herhangi bir sorun yaşamadım. tek dezavantajı bagaj 5-6 cm yükseliyor. Onun dışında herhangi bir sorun yok. lpg taktırdığımdan beri benzinle 100km'de ortalama 4.5-5 litre yaktığım yolu gösterge  tüple 5.5-6 litre yaktığımı gösteriyor. Eğer hesabı burada göstermek istemiyorum ama hesaplarıma göre yüzde 50'yi geçen bir tasarruf yapıyorum. İlerleyen günlerde daha kesin bir bilgi sağlayabilirim.

Çevrimdışı legolas_t

• Çaylak Jazzcı Kardeş
  • *
« Yanıtla #352 : 30 Eylül 2010, 12:13:46 »
iyi günler arkadaşlar, benim jazzım 2005 otomatik. sıkıntım benden önceki sahibimin lpg markası olarak Atiker'i seçmesi olmuş sanırım. İnanılmaz problemli. Benzin fiyatları yüzünden söktürmeyi de tercih etmiyorum. Araba inanılmaz problemli. Sormak istediğim Ankara'da gerçekten işin ehli bi lpg ustası önerebilir misiniz?

Çevrimdışı kara_karga

• Duayen Jazzcı Kardeş
« Yanıtla #353 : 03 Ekim 2010, 00:36:59 »
Ankara da MOCAN Otogaz var. BRC yetkili servisi. İşinin ehli güvenilir insanlar. İnternet siteleri mevcut. Telefonla dahi olsa görüşmeniz size fikir verecektir.
Barış KOÇ
kişisel sitem. her daim beklerim.
http://www.durusugibi.com

Çevrimdışı cananil

• Harbi Jazzcı Kardeş
LPG Sorunlar
« Yanıtla #354 : 19 Ekim 2010, 22:43:10 »
Selam,

4 ay kadar önce aracıma Atiker marka lpg taktırdım. Lpg takıldıktan sonra yani 2-3 depo kullanımdan sonra yakıt tuketimi normale döndü sabitlendi derken motor lambası yandı. Meraklandık daha doğrusu telaşlandık. İzmir'de bi montajcıya gidince usta  montajın yanlış yapıldığını manifolta açılan deliğin çok geride oldugunu bunları kapatıp öne almamız gerekiyor dedi.

Ankara'da taktırdığım montajcı manifoltu delip boruyla ateşlemeye yakınlaştırmıştı lpg yi. Merak ettiğim lpg montajı yapanlar ve sorun yaşamayanlar montajı nasıl yaptılar fotolarını paylaşabilirler mi? Beni bi aydınlatın. Heralde kimse bu tip sorunlar yaşamıyor. Başka sitelerden okudugumda aynı sorunu yaşayanlar manifoltta değişiklik yapınca sorunlarından kurtulamamışlar.

Ne yapmalı ne etmeli? Bi cevap veren yok mu?
Cananil
Honda Jazz 2005 Ls Düz Vites Mavi

Çevrimdışı karan

• Yeni Jazzcı Kardeş
  • **
« Yanıtla #355 : 30 Ekim 2010, 14:59:44 »
2004 düz jazzım şehir içi tüketiminde hiç şaşmıyor. Sürekli aynı ortalamayı tutturuyor. 100 km de 7,3 lt lpg...şehirlerarası yolda henüz bir ölçüm alamadım. Fakat şehir içi tüketimini; benzinli şehirlerarası tüketiminle dahi kıyaslasak...kardayım..hem de çok...benzinde şehirler arası 100 km de 5 lt nin altına ben hiç düşüremedim..yani benzinli bir jazz; benzine 3,7tl dersekx5lt=185tl_____peki lpg li bir jazz; gaza 2,0 tl dersekx7,3lt=146 tl____görüldüğü üzere gaz da şehiriçi tüketimi olmasına rağmen, benzinli şehirlerarası tüketimden çok çok daha ekonomik....ilk şehirlerarası ölçümümü de yazacağım...

Çevrimdışı legolas_t

• Çaylak Jazzcı Kardeş
  • *
« Yanıtla #356 : 30 Ekim 2010, 15:38:29 »
iyi günler arkadaşlar, Bagajda tüp olduğu için yedek lastiği dik birşekilde bağajın kenarına lastikle tutturmaya çalışıyorum ama viraja girince düşüyor. bi yerde yedek lastiği arka koltuk altına koyulduğunu okumuştum kendim denedim ama koltuk altında yer yok. Siz nasıl bir çözüm buldunuz? Paylaşırsanız sevinirim.

Çevrimdışı cananil

• Harbi Jazzcı Kardeş
« Yanıtla #357 : 30 Ekim 2010, 17:16:30 »
yedek lastiği dik olarak 2-3 tane lastikle sabitlemek yapılabilecek tek şey zannediyorum. . benim yine lastik koptu ve çözümü 2-3 lastikle cözdüm. maalesef çözüm tek gözüküyor.

yakıt tüketimine gelince ş.içi tüketim karan arkadaşın dediği gibi 14 kuruş 15 kuruş oluyor. ş.içi çok fazla düşmüyor bende 13 kuruş oluyor ve tabi klimaile birlikte.
Cananil

Çevrimdışı tuzsuzdeli

• Yönetici
  • Duayen Jazzcı Kardeş
« Yanıtla #358 : 01 Kasım 2010, 08:32:51 »
Alıntı yapılan: "karan"
2004 düz jazzım şehir içi tüketiminde hiç şaşmıyor. Sürekli aynı ortalamayı tutturuyor. 100 km de 7,3 lt lpg...şehirlerarası yolda henüz bir ölçüm alamadım. Fakat şehir içi tüketimini; benzinli şehirlerarası tüketiminle dahi kıyaslasak...kardayım..hem de çok...benzinde şehirler arası 100 km de 5 lt nin altına ben hiç düşüremedim..yani benzinli bir jazz; benzine 3,7tl dersekx5lt=185tl_____peki lpg li bir jazz; gaza 2,0 tl dersekx7,3lt=146 tl____görüldüğü üzere gaz da şehiriçi tüketimi olmasına rağmen, benzinli şehirlerarası tüketimden çok çok daha ekonomik....ilk şehirlerarası ölçümümü de yazacağım...

Karan Bey
Eğer aracınızda bir sorun yok ise, Lpg'nin 7.3 yaktığı yerde benzin 6.4 civarı yakar. Siz 5.0'den hesaplamışsınız. Aslında daha da fazla kardasınız. :)
Tüketim miktarı Lpg-Benzin arasında litre bazında standarttır. 10-12 % arasındadır bu değer.
Engin, 2009 Siyah Jazz fun+ i-shift @63000km, İstanbul
Dünyaya şahit olmanın yolu, maceranın kendisinden başka bir şey değildir. Çünkü dünyadaki en büyük mutluluk, bu dünyanın şahidi olmaktır.
http://www.yasamhakkinasaygi.com

Çevrimdışı cananil

• Harbi Jazzcı Kardeş
« Yanıtla #359 : 06 Aralık 2010, 20:16:13 »
lpg 2.30 iken ve böyle devam edecekse tüpleri söktürme zamanı yaklaşıyor gibi??
Cananil

İlgili Konular

Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
413 Yanıt
20398 Gösterim
Son İleti 04 Temmuz 2013, 11:32:52
Gönderen: esrakarakas
49 Yanıt
5356 Gösterim
Son İleti 21 Aralık 2009, 01:09:32
Gönderen: okayyalcinkaya